Warcaby jako dyscyplina sportowa

autor admin | Październik 20th, 2010

W warcabach rozgrywane są mistrzostwa krajów, kontynentów i świata. Światowa Federacja Warcabowa skupia narodowe organizacje.

Pierwsze regularne rozgrywki w Polsce rozpoczęły się od 1973 r., najpierw odbyły się drużynowe, potem indywidualne Mistrzostwa Polski.

Nadzór nad rozgrywkami i stowarzyszeniami sprawowała Centralna Komisja Gry Warcabowej, potem Polskie Towarzystwo Warcabowe.

W 2004 r. powstał Polski Związek Warcabowy, należący do Światowej Federacji Warcabowej (FMJD). Zajmuje się wspieraniem rozwoju gry jako sportu w dwóch odmianach – warcabach polskich (stupolowych) i klasycznych (64 pola).

Największym sukcesem Polaków było Wicemistrzostwo  Świata Ewy Schalley w 1997 r., brąz w Drużynowych Mistrzostwach Świata w Weronie w 1989 r. oraz brązowy medal zdobyty przez Natalię Sadowską w Mistrzostwach Europy Kobiet w 2010 r.

Najbardziej prestiżową odmianą gry są warcaby międzynarodowe, obecnie niepokonanym, dziesięciokrotnym mistrzem świata w tej dyscyplinie był Rosjanin Aleksej Czyżow, nad szachownicą spędził 36 lat.

Wielką sławą do dzisiaj cieszy się przedwojenny Mistrz Świata, Maurycy Reichenbach, urodzony w Polsce, skąd wyjechał w wieku 9 lat do Francji.

Centrum znajduje się w Holandii, w lidze grają prawie wszyscy najlepsi zawodnicy na świecie, ale to Rosjan uważa się za najwybitniejszych przedstawicieli warcabów. Duża liczba świetnych zawodników gra w krajach afrykańskich, głównie z byłych kolonii francuskich.

Podczas Mistrzostw Świata w warcabach 64-polowych, rozgrywa się mniejsze mecze, aby uniknąć dużej liczby remisów. Losowo wybiera się pierwsze posunięcia, następnie gra dwie partie z wylosowanymi posunięciami i zmianą kolorów.

Marion Tinsley od 1954 r. przez 40 lat pozostawał niekwestionowanym mistrzem w warcabach angielskich, w tym czasie przegrał tylko 9 partii. W 1994 r. stracił tytuł na rzecz programu komputerowego Chinook.

W 2007 r. jego twórcy udowodnili że pokonanie Chinooka jest niemożliwe, ponieważ został wyposażony w idealny algorytm gry w warcaby angielskie. Twórca pragramu to Johnatan Schaeffer, pracownik Uniwersytetu Alberty w kanadyjskim mieście Edmonton, pozostali programiści: Rob Lake, Paul Lu, Martin Bryant i Norman Treloar.

Ogłosili publicznie że, Chinkook posiada informacje o wszystkich 500 trylionach możliwości ustawień w jakich mogą się znaleźć piony. W przypadku kiedy żaden z graczy nie popełni błędu, gra musi się zakończyć remisem.