Piłka nożna, pasja życia

autor admin | Wrzesień 25th, 2010

Coraz częściej kojarzona z milionowymi kontraktami, wielkim przepychem i fleszami reporterów. Kibice narzekają na wielkie pieniądze wypaczające idee wspaniałej dyscypliny sportowej, żałują że ekstraklasę czy Mundial mogą oglądnąć tylko w telewizji.

Nie wszyscy wybitni zawodnicy zdecydowali się wybrać taką drogę. Marcos Evangelista de Moraes, znany jako Cafu, pochodzi z Brazylii i w swojej karierze zdobył dwa Mistrzostwa Świata, Puchar Europy z AC Milan i inne nagrody. Po wygaśnięciu kontraktu z klubem z Mediolanu w 2008 r. nie chciał zrezygnować ze swojej największej pasji, jaką była piłka nożna. Podpisał kontrakt z angielskim zespołem Garforth Town, z zaledwie 15-tysięcznego miasta w północnej Anglii. Występuje w Northern Premier Leauge One North, która jest odpowiednikiem polskiej 8 ligi, co stanowi znaczne przejście dla byłego obrońcy Romy i AC Milanu.

Nie jest jedynym wybitnym zawodnikiem grającym w tym zespole, w 2004 r. dołączył do niego na miesiąc rozgrywający Sokrates i Careca. Karierę kończył tam także Lee Sharpe, były pomocnik Manchester United.

Zawodnicy mówią że do amatorskiego zespołu nie przyciągnęła ich wysoka gaża, właściciel klubu Simon Clifford ujawnił, że Sokratesowi nie płaci w ogóle.

36-letni Ryan Giggs przyznaje  że piłka nożna to jego życie, ale nie będzie w nią grał w wieku 40 lat i musi poszukać innego sposobu na pozostanie w grze. Grę zamierza zakończyć grając na szczycie, nie chce kontynuować kariery w niższych ligach.

Pelé a właściwie Edson Arantes de Nascimento, od dzieciństwa był związany z futbolem, za sprawą ojca – środkowego napastnika. Talent odkrył były reprezentant Brazylii, Waldemar de Brito i zachwycony niezwykłymi umiejętnościami, uczynił go piłkarzem Santos FC, gdzie Pele zadebiutował w wieku 15 lat. Dwa lata później zagrał pierwszy mecz w reprezentacji Brazylii z Argentyną. Pomimo młodego wieku trener zabrał go na Mistrzostwa Świata w Szwecji i wystawił do pierwszego składu, drużyna wygrała wówczas mistrzostwa. Znakomita kariera trwała do 1974 r., kiedy zadecydował o rezygnacji, pożegnalny mecz oglądało z trybun ponad 200 tys. kibiców.

Po pewnym czasie kontynuował grę w amerykańskim klubie New York Cosmos, po raz ostatni wystąpił w październiku 1977 r. Przez jakiś czas był dyrektorem sportowym Santosu a w 1995 r. wybrano go ministrem sportu Brazylii, stanowisko sprawował przez 3 lata. W 1999 r. Międzynarodowy Komitet Olimpijski ogłosił Pelé najlepszym sportowcem XX wieku.