Najstarsze gry planszowe

autor admin | 20 września, 2010

Obecnie straciły dużo na popularności na rzecz gier komputerowych. Nadal mają jednak rzesze wiernych fanów, podkreślających ich niewątpliwe walory towarzyskie i integracyjne.

Do najstarszych gier tego typu zaliczamy królewską grę z Ur, znaną już 5000 lat temu w Mezopotamii. W bogatym grobowcu starożytnego miasta Ur znaleziono planszę z 20 polami, 7 pionków czarnych i 7 jasnych, 12 kostek czworościennych stanowiących pełny komplet (obecnie w British Museum w Londynie). Nie znane są dokładne zasady gry, jedynie krótkie wzmianki na glinianych tabliczkach zapisanych pismem klinowym.

Warri to gra planszowa należąca do grupy Mankala, rozpowszechnionej w całej Afryce. Grupa Mankala znana jest na czarnym lądzie już od neolitu, wiele plemion uważało ją za świętą. Od tysiącleci grano w nią na Bliskim Wschodzie i wyspach Azji Południowo-Wschodniej, z niewolnikami dotarła do Ameryki Północnej i Południowej. W Europie jest znana od około 100 lat ale nie zdobyła wielkiej popularności.

Plansza składa się z 12 dołków w 6 kolumnach i 2 rzędach, w każdym z dołków znajduje się po 4 pionki. Celem jest zdobycie maksymalnej liczby pionków.

Równie starożytną metrykę ma azjatyckie go, znane od ponad 4 tys. lat. Legenda głosi, że wymyślił ją cesarz Yao do kształcenia swojego syna, dla ludzi ze Wschodu jest połączeniem nauki, sztuki i sportu. Polskie Stowarzyszenie Go istnieje od 1983 r. w Warszawie i zrzesza największych miłośników gry, organizuje turnieje krajowe i międzynarodowe, utrzymuje także kontakty z Międzynarodową Federacją Go.

Pierwsze miniaturowe plansze do gry młynek pochodzą z epoki brązu (3400-700 p.n.e.), jaką dokładnie spełniały wówczas funkcje, nie jest do końca wiadomo. Być może miały charakter magicznych amuletów, chroniących przed złem i przynoszących szczęście. Gra znana jest na całym świecie od niepamiętnych czasów, posiada tysiące odmian i zasad. W Chinach nazywa się sam-ki i została opisana przez Konfucjusza (551-479 p.n.e.).

W podziemiach krakowskiego kościoła Piotra i Pawła znaleziono pionki do gry w młynka z XI wieku, Szekspir w Śnie nocy letniej opisuje przebieg gry, do której używano planszy wyciętej w torfie.

Do najstarszych gier planszowych należy także tryktrak, znany tysiące lat temu w Egipcie, Mezopotamii, Grecji i Rzymie. Do dzisiaj jest bardzo popularny w Turcji, gdzie nazwano go tavla. Każdy z graczy posiada 15 pionków w różnych kolorach, plansza ma 24 pola (trójkąty), nazwane liniami. Pionki przesuwa się zgodnie z wyrzuconą za pomocą dwóch kostek liczbą oczek.

Gry strategiczne i losowe

autor admin | 23 czerwca, 2010

Gry strategiczne

Gry strategiczne powstały z myślą o ludziach dla których zwykłe gry były zbyt proste i za mało wciągające. Świat gry został mocno rozbudowany, postacie mają tam swoje cechy i charaktery, a gracz może uczestniczyć w jednej grze nawet parę miesięcy żyjąc w niej jak w prawdziwym świecie. Gry strategiczne często przenoszą gracza w świat średniowiecznych, rycerskich obyczajów lub epokę fantastycznych stworzeń i istot ze sfery czarów i magii. Gracze tak bardzo potrafią się utożsamić ze swoją postacią w przeciągu kilku miesięcy, że po tym czasie tracą świadomość tego,  że jest to świat nierealny i w zasadzie tak naprawdę to tylko gra. Gry strategiczne, to często gry wojenny w których przeprowadza się kampanie wojenne. Obmyśla się strategię według której należałoby pokonać przeciwnika. Taki plan może zająć graczowi długi okres czasu. Często musi on zebrać odpowiednia ilość wojsk, ażeby móc ruszyć  na wyprawę wojenną i mieć szansę na powrót pełen chwały i szacunku, którym zostaje obdarowany przez swoich przeciwników.

Gry losowe

Chyba wszyscy znają gry losowe podobne to toto-lotka. Główną ich zasadą jest właśnie nieprzewidywalność, czyli zdanie się na los lub jak mówią inni łut szczęścia. W takich grach wzięcie udziału zazwyczaj łączy się z niewielką sumą pieniędzy, a wygrana jest raczej okrągłą sumą pieniędzy, często sięgającą nawet paru milionów złoty. Wygląda to tak ponieważ liczba uczestników takiej gry jest ogromna. Każdy płacąc parę złoty tworzy ogólną kwotę, która rośnie do postaci dużej kwoty. Niestety liczba zwycięzców jest mocno ograniczona. W zasadzie prawdziwym zwycięzcą może być tylko jedna osoba, która idealnie przewidzi wylosowane liczby. Bo takie gry zazwyczaj opierają się na losowaniu kul z liczbami. Dajmy na to jest czterdzieści osiem kul i losowanych jest sześć. Jeśli ktoś dobrze wytypuje całą szóstkę, to zgarnia główną nagrodę, co łączy się z faktem, ze o tego momenty gracz jest bogatym człowiekiem. W podobne gry gra wielu ludzi przez całe swoje życie, wierząc że w końcu to do nich uśmiechnie się los.